2CL3512H 350mA 12kV High Voltage Silicon Diodes For Microwave Oven
DELI ELECTRONICS TECHNOLOGY CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : HVGT
Model Number : 2CL3512H
Certification : CE/ RoHS
Place of Origin : CN
MOQ : 10pcs
Price : To be negotiated
Payment Terms : T/T, Western Union,paypal
Supply Ability : 10,000PCS
Delivery Time : in stock 2-3days
Packaging Details : 50pcs / bag, 500pcs/inner box, 10 boxes /Carton
PN : 2CL3512H
Current : 350mA
Voltage : 12kV
Maximum Reverse Recovery Time : 5-50 nS
Net weight : 2.50 grams (approx).
Type : High Voltage Silicon Diodes for Micro - wave oven
Contact Now
2CL4512H etc.
MAXIMUM RATINGS AND CHARACTERISTICS: Ta=25°C (Absolute Maximum Ratings)
Repetitive Peak Renerse Voltage : 12 KV
Average Forward Current Maximum:350 mA
Non-Repetitive Forward Surge Current:30A
Reverse surge current:100mA
Junction Temperature:130°C
Allowable Operation Case Temperature:-40~+130°C
Storage Temperature: -40~+130°C
ELECTRICAL CHARACTERISTICS: Ta=25°C (Unless Otherwise Specified)
Maximum Forward Voltage Drop:12V
Maximum Reverse Current:5 uA
Reverse Breakdown Voltage:12.5 KV
INTRODUCE:
HVGT high voltage silicon rectifier diodes is made
of high quality silicon wafer chip and high
reliability epoxy resin sealing structure, and
through professional testing equipment inspection
qualified after to customers.
FEATURES:
1. High overload surge capability.
2. High Current,Low Forward Voltage.
3. Avalanche Characteristic.
4. Conform to RoHS and SGS.
5. Epoxy resin molded in vacuumHave anticorrosion in the surface.
APPLICATIONS:
1. High voltage power supply rectifier.
2. High voltage rectifier circuit for microwave oven.
3. Other.
MECHANICAL DATA:
1. Case: epoxy resin molding.
2. Terminal: welding axis.
3. Net weight: 2.50 grams (approx).
Deli electronics tehcnology Co.,Ltd.
Email:sales3@deli-ic.com
Skype:hkdeli881
Contact: VIVI-CHEN
Product Tags:
12kV High Voltage Silicon Diodes
350mA High Voltage Silicon Diodes
2CL3512H Rectifier Diode
Wholesale 2CL3512H 350mA 12kV High Voltage Silicon Diodes For Microwave Oven from china suppliers
2CL3512H 350mA 12kV High Voltage Silicon Diodes For Microwave Oven Images